Çarşamba, Ocak 31, 2018

Dört Adımda Ücretsiz Blog Açmak 2018

Blog nasıl açılır? Adım adım blog açmak.

Kısaca Blog Kavramının Doğuşu

Blog kavram olarak 1997 yılında John Barger adındaki birinin web sitesini weblog olarak nitelendirmesiyle ortaya çıkmıştır. O günden bu güne kadar dünya üzerinde milyarlarca blog açılmış oldu. Hala da sürekli bloglar açılıp kapanmakta. İrili ufaklı şirketler dahi blog kurarak kârlarına olumlu yönde etki sağlamaktalar. Hal böyle olunca insanlar blog nasıl açılır?, ücretsiz blog açmak mümkün mü? blog kurmak için ilk ne yapmalıyım? gibi sorular sormaya başladılar. En basit haliyle blog nasıl açılır? sorusuna cevabını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin lütfen.

Durup Dururken Neden Blog Yazarı Olalım?

Aslında bu sorunun cevabını bir çok alt başlıkta inceleyebiliriz ancak özetle değinmek gerekirse; blog yazarı olmak kişiye yeni bilgiler edinmeyi sağlar. İlgilendiğiniz alanlarda yazı yazmak için öncelikle araştırma yaparsınız sonra kendi bilgilerinizin de karışımıyla bir blog yazısı ortaya çıkarırsınız. Bu da size araştırma güdüsü ile yeni bilgiler edinmenizi sağlar. Sadece bu da değil tabi. Aynı zamanda para kazanmanızı da sağlar. İnternet kullanıcılarının %80'ine yakını blogları da takip etmektedir. Bu ciddi bir ziyaretçi potansiyeli demek. Başka bir örnek vermek gerekirse, küçük bir işletme sahibi olduğunuzu varsayalım. Bu işletmeniz ile ilgili blog tutarsanız aynı işi yapan ancak blog tutmayan işletmeye oranla %126 oranla daha fazla başarı elde etme imkanınız bulunmakta. Yine aynı şekilde ilgi çekici bir blog yazısı ile ziyaretçileriniz işletmenizin sosyal medya hesaplarını takip etme oranını arttırabilirsiniz. B2B hizmeti veren şifketler (Business to Buusiness = Bir firmanın kendi bünyesinde veya farklı firmaların birbirleri arasında yaptığı e-ticaret) blog kurarak satışlarını %50'nin üstünde arttırmışlardır. 

Yapılan araştırmalara göre Amerika'da blog yazarlarının aylık ortalama gelirleri 2000 $ civarında. Dünyada sadece blog yazarak hayatını idame ettiren hatta ciddi paralar kazanan blogcular mevcut. Bu gelirlerin yanında gideriniz belli koşullarda 0.  Bunların yanında birçok madde daha sıralayabiliriz ancak hiçbir ticari düşünceniz olmasa bile sadece bilginizi paylaşmak ve yeni şeyler öğrenmek için bile blog yazarı olabilirsiniz.  

İşin iyi yanı blog yazarı olmak için herhangi bir kodlama bilgisine ihtiyacınız yok. Aynı şekilde en ufak bir masraf yapmadan bloğunuzu açabilirsiniz.  

Bu yazımız sitemizin de alt yapısını oluşturan, en düşük maliyet ile en kullanılabilir ücretsiz blog servisi olan Blogger'da blog sayfası oluşturmayı adım adım anlatacağız. 

İlk Adım : Hesap Oluşturma

Blogger bir Google servisi ve Blogger'da blog açmanız için öncelikle bir Google hesabına sahip olmanız gerek. Google'ın tek hesap tüm Google prensibi ile açtığınız hesap tüm Google servislerini kullanmanıza olanak sağlıyor.  Google hesabı oluşturmak için şu adrese gidin. Aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşacaksınız.

Google Hesabı Oluşturma
Gelen ekranda ilgili yerleri kendinize göre doldurun. Hesabınızı cep telefonu ile onaylamanız olası hesap çalınması/unutulması gibi durumlarda kurtarıcı olacaktır.

İkinci Adım : Google Hesabı İle Blogger'a Giriş Yapma


Hesabı başarılı bir şekilde oluşturduktan sonra bu linkte tıklayarak Blogger ana sayfasına gidiyoruz. Aşağıdaki gibi bir ekran karşılayacak bizi. İlgili butona tıklayıp az önce oluşturduğumuz hesabın bilgileri ile tekrar giriş yapıyoruz.

Blogger'da Blog Açmak

Daha önce de belirttiğimiz üzere Google hesabı tüm Google servislerinde ortak kullanılabiliyor. Aynı zamanda Google servisleri birbirleriyle entegre bir şekilde de çalışabiliyor. Bir sonraki ekranda Google bize bloğunda hangi profili kullanacağımızı soruyor. Burada Google+ Profilini seçmek Google'ın da dediği gibi bizim yararımıza. Aşağıdaki ekranda Google+ Profilini seçip bir Google + hesabı oluşturuyoruz. 

Google+ Profili Seçme

Gelen ekranda ilgili yerleri doldurup "Profil Oluştur" diyoruz. Daha sonra aşağıdaki gibi bir ekran karşımıza gelecek. Blogger'a Devam Et butonuna tıklayarak işlemi tamamlıyoruz. Artık Blogger ile entegre çalışan bir Google+ hesabımız mevcut. 

Google+ Hesabı İle Blogger Entegrasyonu

Üçüncü Adım : Blogger Üzerinden Blog Oluşturma

Evet tüm adımları tamamlayıp sonunda Blogger ana sayfasına ulaştık. Bundan sonra tüm işlemlerimizi bu sayfa içerisinde yapacağız. O yüzden sayfayı tanımamız alışmamız önemli. En başından da dediğimiz gibi blog oluştururken herhangi bir kodlama bilgisine ihtiyacınız yok. Sade bir arayüz ile işlemlerimizi kolayca gerçekleştirebiliyoruz. Size kalan tek  şey bir konu belirleyip o konu üzerinden yazılar yazmak. 

Aşağıdaki ekranda göründüğü üzere "Yeni Blog" butonuna tıklıyoruz.

İlgili butona tıkladıktan sonra aşağıda gösterildiği gibi gereken yerleri kendinize göre düzenleyin. Ücretsiz blog servislerinin belkide en önemli dezavantajı uzun bir alan adı olması. Blogger'dan alacağınız adres siteismi.blogspot.com.tr şeklinde oluşacaktır. Başlangıç için bu konuya fazla takılmayın. Cüzi bir miktar verip siteismi.com/net/org şeklinde bir domain alıp bu domaini Blogger hesabınıza bağlamayı daha sonra göstereceğiz. Blogger buna olanak sağlıyor.  

Tema kısmında çok az seçenek görüyorsunuz. Bu sadece başlangıçta böyle çıkıyor. Blogger için binlerce şablon (tema) oluşturulmuş durumda. Sitemiz üzerinden bu temarı inceleyip istediğinizi bloğunuza uygulayabilirsiniz. Şimdilik hoşunuza giden bir tanesini seçip "Blog Oluştur" butonuna tıklayın. 

Blogger'da Blog Oluşturma

Harika bloğumuz artık hazır :) Blog oluşturmak çokta zor değilmiş değil mi? Hadi gelin oluşturduğumuz bloğun nasıl göründüğüne bakalım. Bunun için sol üst bölümde bulunan bloğunuzun başlığınının altında yer alan "Blog'u Görüntüle" linkine tıklıyoruz.  

Blogger'da Oluşturulan Bloğu Görüntüleme
Bloğumuz hazır. Bundan sonra herhangi bir şey yapmadan Kayıtlar kısmında bulunan Yeni Yayın  butonuna tıklayarak yazmaya başlayabiliriz. Burada dikkat çekmek istediğim bir konu var. Blog sayfası oluşturmak, düzenlemek gibi işlemler blog yazarlığının en basit kısmı. Asıl önemli olan planlanmış şekilde sıkılmadan bıkmadan sürekli yazı yazabilmek. O yüzden en başında dediğimiz gibi kendi ilgi alanınız ile ilgili bir konu seçip öyle blog açmalısınız. Diğer türlü bilmediğiniz bir alanda blog açarsanız ya kopya içerik girersiniz (ki bu Google tarafından hiç sevilmez) siteniz başarılı olamaz yada sıkılır kısa bir süre sonra bırakırsınız. 

Dördüncü Adım : Blogger Ana Sayfasına Genel Bakış

Blogger anasayfasının basit bir arayüzü mevcut. Kısaca başlıklar halinde hangi menüde ne yapabileceğimize değinelim. 

 • Kayıtlar Menüsü : Bu menü bizim bloğumuz için yazılar yazabileceğimiz alan. Aynı zamanda en sık kullanacağımız alan. Yeni yazı eklemek için "Yeni yayın" butonuna tıklıyoruz. Word belgesine benzer bir ekran karşılıyor bizi. Bu ekran önemli. Zira yazdığımız içerik ile ilgili tüm düzenlemeleri bu ekran vasıtasıyla gerçekleştiriyoruz. Resimde görülen numaralandırılmış menülerin ne işe yaradığına tek tek bakalım.
Blogger Yeni Kayıt Ekranı
 1.  Oluştur : Yeni kayıt ekranında word'e benzer şekilde yazılarımızı düzenleyebileceğimiz alanı gösterir. Bu alan aktif olduğunda diğer tüm yazı düzenleme araçları ektif olur. 
 2. HTML : Bu menüye tıkladığınızda Oluştur ekranındaki birçok menü gizlenir. Bu menü girilen içeriğin html olarak görünmesini sağlar. Oluştur ekranında yazdığınız tüm yazılar buraya otomatik olarak HTML'e çevrilir. 
 3. İşlemi İleri-Geri Alma : Yazı yazarken yaptığınız hatayı buradan ileri yada geri alabilirsiniz. Aynı şekilde CTRL+Z komutu ile de işlemleri geri alabilirsiniz.
 4. Yazı Tipi : Bu simgeye tıklayıp yazdığınız yazının fontunu değiştirebilirsiniz.
 5. Yazı Tipi Boyutu : Yazdığınız yazının boyutunu ayarlayabilirsiniz.
 6. Biçim : Yazı yazarken başlık oluşturmanıza imkan sağlar.
 7. Kalın : Yazınızın kalın olmasını sağlar. CTRL + B tuşuna basarak da kullanabilirsiniz.
 8. İtelik : Eğik yazı yazmanızı sağlar. CTRL + i tuşuna basarak da kullanabilirsiniz.
 9. Altı Çizili : Altı çizili şekilde yazı yazmanızı sağlar. CTRL + U tuşuna basarak da kullanabilirsiniz.
 10. Üstü Çizili : Üstü çizili yazı yazmanızı sağlar.
 11. Metin Rengi : Yazınızın renklendirilmesini sağlar.
 12. Metin Arka Plan Rengi : Yazınızın arka plan rengini değiştirmenizi sağlar.
 13. Bağlantı Ekle veya Kaldır : Yazılarınızda başka sitelere bağlantı (link) vermenizi yada varolan bağlantıyı kaldırmanızı sağlar. 
 14. Resim Ekleme : Yazılarınıza resim eklemenizi sağlar.
 15. Video Ekleme : Yazılarınıza bilgisayarınızdan yada Youtube üzerinden video eklemenizi sağlar.
 16. Özel Karakter : Yazılarınıza emoji yada özel karakterler eklemenize olanak sağlar.
 17. Aktarma Aralığı :  Yazılarınıza bir aktarma aralığı ekler.
 18. Hizalama : Yazılarınızın sağa, sola, yada ortaya hizalanmasını sağlar.
 19. Numaralı Liste : Yazılarınıza şu anda gördüğünüz gibi numaralı bir liste eklenmesini sağlar. Enter'a bastıkça sıralı bir sonraki rakam gelir.
 20. Madde İşareti Liste : Yazılarınıza nokta şeklinde madde işareti eklenmesini sağlar. Enter tuşuna bastıkça yeni nokta eklenir. 
 21. Alıntı : Yazılarınıza alıntı eklenmesini sağlar.
 22. Biçimlendirmeyi Kaldır : Yazıya uyguladığınız renk, boyut, link verme gibi biçimlendirmelerin silinmesini sağlar. 
 23. Yazım Denetle : Yazdığınız yazının dil bilgisi kurallarına göre uygun olup olmadığını denetler. Hatalı alanlar sarı arka plan ile gösterilir. 
 24. Etiketler : Blogger'da kategoriler etiketler vasıtasıyla gerçekleştirilir. Örneğin arabalarla ilgili 2 yazı yazdınız. Bu iki yazıya da araba diye etiket girdiniz. Ziyaretçiniz araba etiketine tıkladığında (buralarda girilen etiketler çoğu temada konu sayfasında görünür) yazdığınız iki yazıyı da aynı anda görecektir.
 25. Program Yap : Yazdığınız yazının ne zaman yayınlanacağını buradan ayarlayabilirsiniz.
 26. Kalıcı Bağlantı : Bu bölümde yazdığınız yazının adres satırındaki adresinin nasıl görüneceğini ayarlayabilirsiniz.
 27. Konum : Buradan yazınızın nerede yazıldığını belirtebilirsiniz.
 28. Seçenekler : Bu menü ile yazdığınız yazıya ziyaretçi tarafından yorum yapılıp yapılamayacağını, oluşturma modu gibi ayarları gerçekleştirebilirsiniz.
 29. Yayınla : Bu butona tıkladığınızda artık yazdığınız yazı sitenizde yayınlanır.
 30. Kaydet : Butona tıkladığınızda yazınız kayıt edilir. Yayınlamasanız bile daha sonra bu kaydı görebilirsiniz. Ayrıca Blogger tarafından yazınız belirli aralıklarla siz kayıt etmeseniz de kayıt edilir.
 31. Önizleme : Yazdığınız yazının nasıl göründüğüne bu butonla bakabilirsiniz.
 32. Kapat : Bu buton ile yazınızı yayınlamadan direk kapatabilirsiniz. Son kayıtlı hali ile saklanacaktır.
 33. Yayın Başlığı : Yazdığınız yazıya bir başlık eklemeye yarar. Başlık çok uzun yada çok kısa olmamalıdır. Yazıyla alakalı başlıklar kullanmalısınız.
 34. Yazı Alanı : Bu alan sizin yazınızı yazdığınız görsel materyalleri eklediniz alan. İçerik bu alana girdiğiniz bilgilerden oluşmaktadır.
 35.  
 • İstatistiklar : Bu menüde siteniz ile ilgili çeşitli istatistikler otomatik olarak tutulur. Sitenize günlük, aylık olarak kaç kişi ziyaret etti, hangi yazılarınıza kaç ziyaretçi geldi, sitenize gelen ziyaretçiler hangi sitelerden sitenize ulaştı, ziyaretçileriniz hangi tarayıcı ve işletim sistemini kullanıyor gibi bilgileri bu başlık altında bulabilirsiniz.
 • Yorumlar : Sitenize gelen yorumları buradan yönetebilirsiniz. 
 • Kazançlar : Bloğunuzdan para kazanmak için bu bölümü kullanabilirsiniz.Buradan Google'ın reklam ağı olan Adsense servisine başvurabilirsiniz. Bloğunuzun onaylanması için çeşitli şartlar aranmaktadır. Uygunluk şartları için şu siteyi ziyaret edebilirsiniz. 
 • Kampanyalar : Bloğunuzu diğer insanlara duyurmak için yine Google'ın bir servisi olan Google AdWords'u kullanabilirsiniz. 
 • Sayfalar : Bu menü ile sitenizde bağımsız sayfalar oluşturabilirsiniz. Etiketlerden farklı olarak bir sayfaya bir içerik girebilirsiniz. Sayfalar genelde sitemizde olduğu gibi hakkında, gizlilik politikası, kullanım koşulları gibi bölümler oluşturmak için kullanılır.
 • Yerleşim : Blogger belli başlı eklentileri (gatget) destekler. Bu eklentilerin düzenini, ekleme/kaldırma işlemlerini bu başlık altında düzenleyebilirsiniz.
 • Tema : Bu bölümde Google tarafından oluşturulmuş temaları kullanabilir yada sitemizden indirdiğiniz temaları sitenize uygulayabilirsiniz. Blogger'a tema nasıl yüklenir? sorusu için şu konumuzu ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca varolan temanızın yedeğini de buradan alabilirsiniz.
 • Ayarlar : Bu bölümde bloğunuz ile ilgili temel ayarları, yorumları, dil ve biçimlendirmeyi, arama tercihlerini ayarlayabilirsiniz. Burada yapacağınız değişiklikler bloğunuzun arama motorları tarafından görünmemesini sağlayabilir. O yüzden değişiklik yaparken dikkat etmenizde fayda var.
 • Okuma Listesi : Burada daha önce takibe aldığınız blogların yayınlarını görebilirsiniz.
 • Yardım : Bu menüye tıklayarak Blogger ile ilgili yardım konularına ulaşabilirsiniz.
Son madde ile yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Yazının bu kadar uzun olmasına takılmayın. Pratikte çok kısa sürecektir. Sizde artık anlatılanları uygulayarak tamamen ücretsiz bir blog oluşturabilirsiniz. Aklınıza takılan kısımları yorumlar kısmından belirtebilirsiniz. En kısa sürede dönüş sağlanacaktır.

Sağlıcakla kalın.

Next


Konu sonuna gelindi.

Benzer Konular


Emoji KullanEmoji Kullan